Kobieta i ksiądz [01] Kobieta istota poślednia

​@Langusta na palmie #kobiety #kobietaiksiądz
________________________________________
Zapraszamy na nową serię na languście, czyli rozmowy kobiety i księdza, czyli Agata Rujner i Adam Szustak OP. O różnych płaszczyznach relacji kobiet z Kościołem i na odwrót.
zdjęcia i montaż: Marcin Jończyk
dźwięk: Krzysztof Salawa
Aby nas wesprzeć kliknij tu
→ patronite.pl/langustanapalmie
→ bit.ly/Subskrybuj_Languste
♡ Historie potłuczone
Anchor → anchor.fm/langusta-na-palmie
Spreaker → www.spreaker.com/show/historie-potluczone
Spotify → spoti.fi/2NVIRHb
Apple → apple.co/2ZIPQZv
Google Podcasts → bit.ly/2OlBWH
♡ Pismo Święte:
Anchor → anchor.fm/langusta-na-palmie
Spreaker → www.spreaker.com/show/przeczytaj-pismo-swiete-z-langusta
Spotify → spoti.fi/34nZwLr
Apple → apple.co/33zdwCV
Google Podcasts → bit.ly/3nmaZUc
Zapraszamy na nowy portal :
→ www.dominikanie.pl
Polecamy subskrypcje portalu na YT
→ plclip.info
Można nas również znaleźć na Facebooku:
dominikanie
Więcej nagrań o. Adama znajdziesz na:
→ www.langustanapalmie.pl
Można nas również znaleźć na Facebooku:
LangustaNaPalmie
Twitterze:
LangustaPalmowa
Instagramie:
langustanapalmie
Zapraszamy.

Komentarze

 • Natalia Machelska
  Natalia MachelskaGodzinę temu

  Brakowało czegoś takiego. ☺️

 • BeWit
  BeWit8 godzin temu

  O na ten moment wyświetlenia , około " zdania i przywołania wyświetlenia przed i po tym zdaniu jak postrzegano Kobietę), super powiedziane Ojcze " ,można szukać wspólnego języka! o Wartości Kobiety mówiono ,.., interpretowano różnie niestety;) Dziękuję O. za lekcje co dziś.

 • BeWit
  BeWit9 godzin temu

  To prawda , tak napisano ,O. ma rację że określenie Kobiety jest niewłaściwe czasem , zdarza się i są to rujnująco-traunatyczne określenia względem kobiety i niosące dramatyczne konsekwencje później🧐😒

 • ka tejot
  ka tejot20 godzin temu

  Mili Państwo, jesteście bardzo sympatyczni i podoba mi się to, co mówicie. Ale.. Przypominacie otwartych i rozumnych komunistów z epoki schyłkowego PRLu. Oni też chcieli naprawiać, reformować. Byli szczerzy, tak, jak Wy. Nie zdołali naprawić molocha komunistycznego. Wam też się nie uda z katolickim molochem. A, szkoda. "Katolicyzm z ludzką twarzą" mógłby być realną konkurencją dla prężnego i ekspansywnego islamu. Ale katolicyzm JEST stary i przegniły, nie zreformuje się.

 • lokka918
  lokka91820 godzin temu

  Bardzo chciałabym osiągnąć kiedyś taki spokój, jaki ma w sobie Pani Agata

 • ka tejot
  ka tejot20 godzin temu

  Drogi Panie, język ewoluuje. "Policjantka" i "lekarka" też kiedyś budziły opór. Znałem panią, którą raziło słowo "plecak"! Really. Za jej młodości tak nie mówiono. A teraz tak się mówi i nawet Pan nie zaprotestuje, prawda?

 • Anna Dopierała
  Anna Dopierała21 godzinę temu

  Pani Agato, słuchanie nowej serii zaczęłam od odc. 3... Teraz uzupełniam zaległości. Jestem pod WIELKIM wrażeniem! Jest Pani świetnym głosem kobiet! Pozdrawiam gorąco i TAK TRZYMAĆ 👍🏼

 • RoninBJJTKD
  RoninBJJTKD22 godzin temu

  Bardzo dobry materiał. Miło się słuchało. 👌🍻💕

 • Malgosia Jonska
  Malgosia Jonska23 godzin temu

  Fajny, ciekawy tamat

 • The Gojko
  The GojkoDzień temu

  Co do szklanek to pytanie po co zmywałaś? Świat się nie zmieni dopóki my się nie zmienimy

 • Elżbieta Stefańska
  Elżbieta StefańskaDzień temu

  A przepraszam, czy pani Agata mówi o sobie, że jest chrześcijaninem czy chrześcijanką?

 • Maja Kawaliło
  Maja KawaliłoDzień temu

  Fantastyczny pomysł na serię, z dużym zainteresowaniem czekam na kolejne odcinki : ) Bardzo w czas dla mnie ten temat.

 • Agata
  Agata2 dni temu

  Trudno pomyśleć o prezydentce, ministrze, chirurżce, ale np. nikt nie będzie się czepiał pielęgniarki, żeby mówiła o sobie "pielęgniarz". A przecież końcówka "ka" jest ta sama we wszystkich tych przypadkach. Zgodzę się, że sam sufiks jest trochę niefortunny, bo obsługuje również zdrobnienia. Może stąd taki społeczny opór przeciw feminatywom. Ale nie powinniśmy się ich bać. Język kształtuje nasze postrzeganie świata - dlatego również język trzeba ruszyć, żeby zacząć wyobrażać sobie kobiety w kolejnych miejscach przestrzeni publicznej. To się już dzieje - kiedyś nie do pomyślenia były "matematyczka" czy "uczona". Myślę, że promowanie feminatywów jest równościowe i etyczne. Ja rekomenduję;)

 • Reziner
  Reziner2 dni temu

  Super!

 • Klara Zaczkowska
  Klara Zaczkowska2 dni temu

  Ojcze Adamie, teraz uwaga: feminatywy są dla ojca tym, czym dla Żydów była "córka Abrahama". Bum! ;) Fajnie się zapowiada, może Agata czegoś ojca Adama nauczy ;) Jeśli chodzi o pytania o wiek kobiety, to ja tego nie odczytywałam na zasadzie "im starsza, tym mniej piękna", tylko "im młodsza, tym głupsza". A jeśli chodzi o pytanie o wagę, to myślę, że ważniejsze niż to, ile Agata waży, jest to, dlaczego to w ogóle jest istotne i dlaczego jest to takie ważne dla ojca Adama... ;) Bo ja myślę, że to nikogo nie interesuje, ile kto waży...

 • Mateushinho
  Mateushinho3 dni temu

  Cos tego księdza zbyt bardzo ciągnie do tych kobiet.. Mówią że przypadków nie ma, są tylko znaki! Oby nie tym razem.

 • Lucyna Slominska
  Lucyna Slominska3 dni temu

  Z tą szeroko-pojętą równością odczułam tu pewien zgrzyt: ksiądz zwraca się do pani Agaty po imieniu, ale pani Agata mówi - ojcze... Patriarchat pełną gębą :D Pozdrawiam serdecznie :)

 • Sp33doEx
  Sp33doEx3 dni temu

  czekam na nowe odcinki na kanale Prawie Morały ;)

 • Dominika Szubarga
  Dominika Szubarga3 dni temu

  Kobieto mam dla Ciebie męża!

 • Jan Tester
  Jan Tester3 dni temu

  Pierwsza sprawa .... chrześcijanie powinni sobie mówić ... siostro, bracie ... wogóle po imieniu ... Jaro Kogut

 • DJ Dom
  DJ Dom3 dni temu

  Świetna, mądra Kobieta i świetny, mądry Ojciec, ale dziękuję Agacie za spokój i mądrość w wypowiedziach, jako kobieta bardzo cieszę się, ze to Ona będzie gadać z Ojcem ;)

 • DJ Dom
  DJ Dom3 dni temu

  Nie mogę słuchać tych feminatywow, kalecza uszy i prowadzą do śmieszności...te wszyskie ...lożki, ...tyczki, itp. Konserwa ze mnie ale jestem na nie.

 • Karolina Kozak
  Karolina Kozak4 dni temu

  Piękna seria :) zapowiada się bardzo ciekawie. Spojrzenia z takiej perspektywy do tej pory brakowało.

 • Kornelia Kopeć
  Kornelia Kopeć4 dni temu

  Może to jest drobnostka, ot, taki niepotrzebny komentarz, ale... UWIELBIAM wasze czołówki 😍😍 Każda seria ma dopieszczoną warstwę wizualną, dbałość o szczegóły, to jest cudne w swojej profesjonalności

 • Dorota Trawczyńska
  Dorota Trawczyńska4 dni temu

  Zapowiada się świetny cykl 😀 Jestem pod wrażeniem ile piękna jest w tak naturalnej kobiecie, bez full make-up, bez ekstra stylizacji. Szczera, naturalna, niezwykle inteligentna. Moją uwagę zwróciło to, że o. Adam zwraca się po imieniu, a p. Agata nie. Czy jeśli dwie osób są dorosłe, to nie powinno być takich samych zasad, albo na Ty, albo per Pani/Ojcze...? 🤔 Zwróciłam na to uwagę, bo niejednokrotnie sama nie wiem jak się zwracać do drugiej dorosłej osoby.

 • Anetta Huzar
  Anetta Huzar5 dni temu

  Agatko i Ojcze Adasiu dziękuję za piękną serię.Bardzo ciekawe tematy będziecie poruszać.Tylko napisy za szybko się pokazały i nie zdążyłam wszystkiego przeczytać....Z darem modlitwy Anetta 😇🙏👋

 • Basia Aleksa
  Basia Aleksa5 dni temu

  Super pomysł takiej serii...i bardzo sympatyczna pani Agata , pięknie się wypowiada i wysławia :) Ojciec Adam trochę przestraszony :))

 • Irena Godlijewska
  Irena Godlijewska5 dni temu

  Klassno! Dziękuję za odcinki.😉😊🙌🏻

 • Alicja Kempisty
  Alicja Kempisty5 dni temu

  Serio przez pół odcinka heheszki z feminatywów? Myślicie, że tym właśnie żyją polskie katoliczki?

 • Krzysztof Wolniakowski
  Krzysztof Wolniakowski5 dni temu

  Bardzo fajna seria i super że jest podobna do mocno stronniczych w swojej formie rozrywkowej nieco mimo poważnych spraw. Myślałem że Agata ma około 30 i w sumie byłem blisko. Bardzo fajna dziewczyna.

 • Martyna Maruszak
  Martyna Maruszak6 dni temu

  ŚwiEEEtna czołówka hah

 • Paulina Kowalczyk
  Paulina Kowalczyk6 dni temu

  Sędzina to żona sędziego. Kobieta sędzia to po prostu pani sędzia.

 • Monika Pietruczuk
  Monika Pietruczuk6 dni temu

  Te pytania, o wiek i o wagę są bez sensu. Jakby to ile mamy lat albo ile ważymy nas w jakikolwiek sposób definiowało, albo coś o nas mówiło. Dla kobiet to jest trudne choćby ze względu na fakt, że ciągle jesteśmy oceniane i nigdy nie wiadomo dlaczego ktoś nas o to pyta. Czy to jest kwestia zainteresowań romantycznych - czy będziemy odpowiednim partnerem, merytorycznych - czy mamy odpowiednią wiedzę, porównawczych - bo baby w tym wieku to takie są... Dla mnie o ile jeszcze powiedzmy, ze pytanie o wiek mogę jakoś zrozumieć, o tyle pytanie o wagę, zwłaszcza gdy ktoś mnie widzi, uważam za przekroczenie granicy, bo moja waga w żaden sposób nie definiuje mnie ani jako człowieka ani jako kobiety.

 • 00oleander00
  00oleander007 dni temu

  Te żeńskie odpowiedniki, które Ojciec wymienił w wywiadzie, mówiąc że brzmią dziwnie (np. gościni) brzmią tak, bo nie są powszechnie używane (co z resztą również zostało wspomniane w wywiadzie). Jeśliby się zastanowić, to wszystkie końcówki „ka” (policjantka, sprzątaczka, prawniczka) są śmieszniejsze, bo mogłyby równie dobrze oznaczać zdrobnienie. Bo przecież „ek” to zdrobnienia w rodzaju męskim (np. chleb - chlebek, dom - domek, itd.) Po prostu brzmią lepiej, bo są akceptowane. Psycholożka byłaby zatem „psychologą”, „muzyczka”... tutaj musielibyśmy znaleźć nowy odpowiednik bo „muzyka” już istnieje, a zdrobnienie „muzyczka” jest już używane w innym sensie. Myślę, że jeśliby pozwolić się temu zjawisku rozwinąć i kreatywnie podejść do sprawy, to każdy by się przyzwyczaił. W języku niemieckim na przykład sprawa jest dużo prostsza, bo to inna rodzina językowa, ale istnieją odpowiedniki żeńskie do każdego zawodu, poprzez dodanie końcówki „-in”. (Np. Politiker - Politikerin itd.) U nas sprawa się komplikuje, bo język polski jest dużo bogatszy jeśli chodzi o końcówki wyrazów, i często też te końcówki zmieniamy, zależnie od przypadku, który jest używany. Jeśliby się dobrze zastanowić, kreatywność z jaką Polacy zmieniają końcówki wyrazów zależnie od przypadków, jest ogromna (istnieją oczywiście reguły ale jest ich dość dużo). Odkryłam to sama po wielu latach bycia Polką, ucząc obcokrajowców polskiego :) Dlatego znalezienie odpowiedników żeńskich zawodów w języku polskim wydaje się być tak wielkim i dziwnym zadaniem. Uważam, że ma sens i uczyniłoby to nasz język jeszcze bogatszym. Oczywiście jeśli ludzie by te formy społecznie zaakceptowali, co wiąże się z głębszymi problemami jak rozumienie tej zmiany jako walka, przesadny feminizm, bezsens, śmieszność, głupota, itd. Pozdrawiam :)

 • John C
  John C7 dni temu

  On mowi na ty do kobiety, ona mowi do niego "ojciec" to wyraz podleglosci tej pani ktora nie jest dosc asertywna. Powinni mowic sobie 'ty' po imieniu. I cale gadanie nie wypalilo po tym zwrocie - ty vs ojciec.

 • Ale ksandra
  Ale ksandra7 dni temu

  Super Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków 😁

 • Iwona Matuszewska
  Iwona Matuszewska7 dni temu

  A jednak ojcze Adamie! Czy to ważne ,ile mierzy i waży Agata? Gdyby była i wyższa i cięższa od ojca to co? To źle by się Was słuchało,oglądało,inaczej rozumiało?🤔

 • Leśny
  Leśny8 dni temu

  Feminatywom zawdzięczamy najwspanialsze w języku polskim słowo "adiunktka", którego z wielką rozkoszą używam na uczelni w stosunku do właściwych osób

 • radioaddicted
  radioaddicted8 dni temu

  eeee miałem kiedyś takie same "klapki" jak Ojciec A. ;-)

 • Hanna
  Hanna8 dni temu

  Jaka fajna babka:)

 • Katarzyna Makowska
  Katarzyna Makowska8 dni temu

  Czekam na więcej

 • Stefania Samburska
  Stefania Samburska8 dni temu

  Ciekawa seria czyli można tak po prostu porozmawiać na równi bez nie potrzebnych słów.

 • Anna NOWAKOWSKS
  Anna NOWAKOWSKS9 dni temu

  Zgadzam się z księdzem, mnie też na maksa denerwuje profesorka, gościni itd!!

 • Bartosz Kurkowski
  Bartosz Kurkowski9 dni temu

  W kontekście jakichkolwiek cytatów znalezionych w Internecie, polecam nie rozpowszechniać bez sprawdzenia.. Tym bardziej to zaskakujące, że robią to osoby związane z Kościołem (bo mocno to sugeruje, że to prawdziwe i sprawdzone cytaty). Tymczasem wcale tak nie jest..: odnośnie cytatu Augustyna, w YT wpisać: "Czy święty Augustyn nienawidził kobiet? | Grafzero" (nie daję linka, bo komentarz może się nie pojawić z linkami.") Odnośnie św. Tomasza artykuł: "Czy kobieta to niewydarzony mężczyzna? Metafizyka płci z perspektywy Tomasza z Akwinu i dzisiejszej biologii" Dra Trepczyńskiego i Ishikawy. Pozdrawiam gorąco ;)

 • Jacek Kłeczek
  Jacek Kłeczek9 dni temu

  Bardzo proszę o podanie źródeł tych cytatów: "Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga" (Pseudo-Augustyn Langustownik) "Kobieta to zwierzęca niedoskonałość" (Pseudo-Tomasz Palmita)

 • Anna Horodecka
  Anna Horodecka9 dni temu

  Pozdrawiam serdecznie Agatę - jestem teologiem biblijnym z doktoratem ale i faktycznie w tej dziedzinie podjąć jako laik i kobieta pracę jest trudne. Ekonomia dała więcej szans i tez mam kanał w którym zamieszczam swoje „głoszenie” - zapraszam zaintersowanych na Business Ethics albo na ekonomię rozwoju - wiele etycznych kwestii i ekonomia

 • Racher Wichardson
  Racher Wichardson9 dni temu

  Ja ogólnie jestem przeciwny feminizacji, ale serio, żeby oczekiwać, że kobieta będzie zmywać tak z zasady tylko dlatego, że jest kobietą to nie jest nawet dla mnie seksizm czy szowinizm to jest totalny brak kultury! Jak coś takiego słyszę to aż mi się scyzoryk w kieszeni otwiera. Naprawdę facet z takim podejściem to nie facet tylko żałosna podróbka człowieka.

 • Kszysz yk
  Kszysz yk9 dni temu

  Czyli ty uczyłaś się po to żeby mówisz ludziom co jest moralne a co nie jest? I to nie jest żart?

 • Magdalena Kontowska
  Magdalena Kontowska9 dni temu

  Siedzę właśnie na takim samym fotelu jak Wy, czuję się częścią tej rozmowy. :D Napiszę z perspektywy kobiety zafascynowanej kontemplacją, mistycyzmem, Janem od Krzyża, modlitwą głębi, modlitwą Jezusową etc. Jak tylko odkryłam, że to jest moje miejsce, moja droga, tego potrzebuję i tego od zawsze szukam, zaczęły się moje problemy z księżmi. W wielu wspólnotach byłam i szukałam swojego miejsca. Gdy w jakiejś rozmowie z duchownym temat schodził na kontemplację, Jana od Krzyża itp., zawsze było ogromne zdziwienie, że ja takimi wielkimi rzeczami chcę się zajmować. I te poniżające teksty: "Najpierw to Faustynę poczytaj albo Teresę ogarnij. Potem weź się za Jana", "Ale wiesz, że to trudne rzeczy są? Sama nie dasz sobie rady. Weź jakiegoś księdza poszukaj, który Cię poprowadzi.", "Ty czytasz takie książki? Przecież to trudne.", "Ewangelia Jana nie jest dla Ciebie, bo ona mistyczna jest. Nie zrozumiesz. Są łatwiejsze" i wiele wiele innych. To robienie ze mnie głupka było bardzo bolesne. Kolor włosów blond wcale nie pomagał. ;) Teraz się z tego śmieję, bo odsunęłam się od księży, wspólnot i nabrałam dystansu, ale wiele łez upłynęło zanim się uwolniłam i odblokowałam. Super pomysł na serię filmów. Czekam na ciąg dalszy z niecierpliwością.

 • Stefan Jopek
  Stefan Jopek9 dni temu

  komentarz

 • Emilia YILMAZ
  Emilia YILMAZ9 dni temu

  Fajnie było. Dzięki 🙂

 • Sandra
  Sandra9 dni temu

  Szok i niedowierzanie. To można tak po prostu?

 • agnieszka dobra
  agnieszka dobra9 dni temu

  o Agata z jakimś księdzem .

 • Magdalena Janowiak
  Magdalena Janowiak9 dni temu

  Świetne 🙂

 • Szachy z Kubkiem przy kubku zielonej herbaty
  Szachy z Kubkiem przy kubku zielonej herbaty10 dni temu

  Szachistka na przykład :)

 • Mateusz Zygmunt
  Mateusz Zygmunt10 dni temu

  Fajny pomysł na serię poruszającą jakże ważny temat, gratulacje i czekamy na kolejne odcinki

 • Beata Dostosuj
  Beata Dostosuj10 dni temu

  W naszym społeczeństwie jest tak , że kobiety naturalnie nabywają prawa kobiece kiedy stają się "matronami " mam wrażenie, że to jest wiek około 50 +. Wtedy same nadają sobie tożsamość bez niepotrzebnych ograniczeń i wolności w działaniu ze zdrowym rozsądkiem 🙂

 • galesiarudeboy
  galesiarudeboy10 dni temu

  Teologia czyli "nauka" o duchach i aniołach hahaha

 • Ewa Gawlik
  Ewa Gawlik10 dni temu

  Rewelacja

 • Dorota Buta
  Dorota Buta10 dni temu

  Agatka piekna , naturalna , mądrego az miło posłuchać . Adaś jak zawsze wymiata 😜😝😍

 • Sylwia K.
  Sylwia K.10 dni temu

  Kiedy ojciec Adam zapytał panią Agatę o wiek to patrząc na nią strzeliłam 29, biorąc pod uwagę fakt, że ma doktorat, ale i to że już od jakiegoś czasu pracuje i jak się okazało strzał w dziesiątkę A seria bardzo mi się podoba, jest ciekawa, interesująca i czekam na kolejne odcinki...

 • Lucyna Piekarska
  Lucyna Piekarska10 dni temu

  A mnie się wydaje że my nie jesteśmy kobietami, mężczyznami, mężami żonami , księżmi, zakonnicami my jesteśmy po prostu wszyscy umiłowani.

 • Marta Chojnacka - Synowiec
  Marta Chojnacka - Synowiec10 dni temu

  Waga jak numer alarmowy 🤣

 • Zaginione Owce
  Zaginione Owce10 dni temu

  "Jedność różnorodności" - to jest chyba piękno stworzenia widoczne w kobiecie i mężczyźnie (kobiecie i księdzu) - różne spojrzenia, różne powołania, różne zdania, a ten sam cel - zbawienie. Dzięki o. Adamie za tę serię!

 • Bogna Stypulkowski
  Bogna Stypulkowski10 dni temu

  Szczęść Boże Wspaniały pomysł, Ojcze dziękujemy za Agatę !! Ona jest słońcem w Ojca posłudze !! Agata jest świeżą źródlaną, zdrowotną wodą dla nas wszystkich !!! Moralność bardzo ważny temat i Istotny dla każdego człowieka !!! Rodziny !!! Społeczeństwa !!! Kraju i Świata !!! Dziękuję serdecznie !!! Ojcze dziękuję również za wizytę i modlitwy u Naszej Pani w Guadeloupe !!! Proszę o odwiedzanie Naszej Pani w Guadeloupe każdego roku w dni Jej Święta !! Prosimy o przybliżanie Nam naszej Pani w Miejscach jej obecności w Polsce to jest nas kobiet, Kobieta która ma odpowiedź na wiele naszych moralnych dziennych zmagań.!!! Jeszcze raz wyrażam moje ogromne zadowolenie z tego programu !!

 • TheYogurt1313
  TheYogurt131310 dni temu

  dobry pomysł na serie - duuuuużo tematów przed Wami. Kilka propozycji ode mnie: - o co kaman z tym "chętnie panie do sprzątania kościoła na niedziele" ? Czemu nie chętni po prostu? - czemu kobiety rzucają się do całowania jakichś pierścieni rydzykowi i biskupom - przecież to facet powinien całować kobiete w rękę - w żadnej innej sytuacji tak nie jest ze zawód odwraca zasady dobrego wychowania? - skąd różnica ze faceci muszą wchodzić do kościoła bez nakrycia głowy a kobiety jak chcą? Więcej następnym razem :) Pozdrowienia dla Was :)

 • With Jesus
  With Jesus10 dni temu

  A gdyby tak zaprosić na spotkanie samarytankę.

 • Peter S
  Peter S10 dni temu

  Czemu to takie trudne i takie proste, oczywiste ?

 • Romson
  Romson10 dni temu

  Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie" (Mt 23,9).

 • Bożena Kowalczyk
  Bożena Kowalczyk10 dni temu

  Bardzo mądra kobieta 👍

 • Grazyna L
  Grazyna L10 dni temu

  Księża zapominają, że zostali urodzeni przez kobietę = matkę!!!

 • Monika B
  Monika B11 dni temu

  Bardzo ciekawy pomysł 👍🏻 pozdrawiam

 • Z M
  Z M11 dni temu

  doktor= doktora

 • Anna Hanc
  Anna Hanc11 dni temu

  Kochani, drwienie/żartowanie z próśb innych osób to rodzaj przemocy. Tak samo jak ich trywializowanie. Jeśli komuś zależy na żeńskich końcówkach, to ma do tego prawo. Jak do tego, że Jest. Każdy ma też prawo do żartowania, tylko nasza wolność kończy sie tam, gdzie zaczyna sie drugi czlowiek. Z drugiej strony potraktować czyjas prośbę z szacunkiem, to nie to samo, co ją spełnić. Nie trzeba spełniać próśb, żeby wyrazić uznanie, szacunek i akceptację. Za każdą prośbą jest potrzeba, z której ta prośba wynika. Jaka? Potrzeba bycia widzianym? Szacunku? Uwzględnienia? Za prośbą jest człowiek. Nie zatrzymujmy się na prośbach, tylko szukajmy człowieka, którego można pokochać..

 • szymon ołów
  szymon ołów11 dni temu

  Jestem zachwycony czołówką - bardzo, bardzo świetna robota! Super odcinek, z przyjemnością obejrzałem Waszą rozmowę.

 • Marian Platacz
  Marian Platacz11 dni temu

  Jestescie...SWIETNI.... Irena

 • Anna Olszyna
  Anna Olszyna11 dni temu

  Pozwalam sobie dodac jeszcze swoja opinie na temat relacji ksiadz- kobieta. Otoz moze to byc trudna relacja gdy bedzie rozpatrywana na plaszczyznie mezczyzna-kobieta. Gdy jednak bedziemy umieli porozumiewac sie na plaszczyznie: KAPLAN(osoba konsekrowana, poswiecona Bogu) - Kobieta,osoba wierzaca w Boga, to nie powinno byc problemu. Jesli cos nie wychodzi w takich relacjach, to ktos cos omija lub przekreca. Prostujmy nasze sciezki:)

 • Va Slave
  Va Slave11 dni temu

  Czyli reforma musiałaby polegać na tym, żeby Kościół (mam na myśli kapłanów, zakonnice, zakonników i najblizszych współpracowników, reprezentantow) ZACZĄŁ wszystkich traktować równo, ZACZĄŁ postępować moralnie, uczciwie, ZACZĄŁ żyć zgodnie z Pismem Świętym, a nie - jak dotychczas - dyskutował o tym, namawiał do tego innych, czy postanawiał, że tak należałoby zrobić. C nje ? 😁😋 A może nie Kościół, jako Ci, których wymieniłem, tyko żeby jednocześnie wszyscy katolicy, A najlepiej chrześcijanie tak zaczęli postępować. Musi jeszcze tylko paść ostatnie słowo (przekaz) : " to od teraz tak właśnie będziemy wszyscy postępować i nie inaczej - czas start!!!" Tak samo, jak jedną ostatnia osoba musi się odezwać w licznej grupie i krzyknąć "Cisza!" żeby równocześnie wszyscy zamilkli. Edit: A dlaczego najpierw ich rozdzielilam? Bo do tej pory tak było. Że księża z ambony wszystkim nakazywali tak żyć, A tymczasem sami żali, bogacili się, dupcyli i pobiżali innych. Bardzo chętnie ponizali kobiety (i ponizają), ludzi biednych i bez zaplecza oraz dzieci. Bo ja taki właśnie znam Kościół. A za księżulków przykładem idą ich wierne chanże. I tego kościoła nienawidzę. Odrzucam. Skreślam. Podkładam pod niego pochodnie (w przenośni oczywiście, żeby mnie zaraz jakie ABW nie scigalo). Żaden człowiek nie ma prawa patrzeć z góry na drugiego człowieka i jeszcze mu mówić, co ma robić, a czego nie. Ale to są mrzonki. To nie przejdzie. Chrześcijaństwo w naszym świecie to niewypał.

 • Va Slave
  Va Slave11 dni temu

  Podobałaby mi się forma . Język polski ewoluuje wg potrzeb - jak każdy żywy jezyk. Kiedyś to były tylko męskie zawody, czy określenia i teraz potrzebne są nowe, aktualne (od bardzo dawna). Irytacja mężczyzn i kobiet jest tu nieistotna. Świadczy jedynie o tym poirytowanym. Co świadczy? To też dobry temat na rozwinięcie. Bo ja np nie rozumiem dlaczego by To miało kogoś irytować. Może nam to, Adasiu, wytłumaczysz w kolejnym odcinku.

 • Anna Olszyna
  Anna Olszyna11 dni temu

  Co za heca z tymi koncowkami. Jestem kobieta a wiec rowniez jestem czlowiekiem! Ja, czlowiek rozmawiam, ja, czlowiek pisze, ja czlowiek XXI wieku uzywam komputera do komunikowania sie....itd. Nie chce byc np czlowieczyna....czy cos w tym rodzaju. Nie dajmy sie zwariowac! Agata, ciesze sie, ze jestes teologiem.

 • Anna Hanc
  Anna Hanc11 dni temu

  Kochani, dziękuję za ten cykl. A pytanie o formy żeńskie zawodów postawiłabym inaczej. Zamiast "Czy jest sens, żebyśmy się trudzili w tworzeniu form żeńskich i podejmowali wysiłek ich zapamiętywania?", spytałabym "Jak to się stało, że tych form nie ma?". Stało się tak, bo mężczyźni i kobiety z kobiecością mają problem. Co niesie kobiecość? Wrażliwość, otwartość na intuicję, dbałość o relacje, kontakt z emocjami poprzez ciało..- to jest ta krucha część nas, która najbardziej cierpi, kiedy przeżywamy traumy. A przeżywamy. A ta część w nas nie tylko cierpi i czeka gdzies skulona w napietych do bólu mięśniach, ale też jest jednoczesnie jedyną drogą do uzdrowienia. Żeby uleczyc ranę, trzeba ją zauważyć i uznać, a to boli. Więc szczęśliwi Ci, którzy trafili w swoim życiu na kogoś, kto im pomógł pochylić się nad samym sobą z matczyną (kobiecą) miłością. A tym kimś nie musi być wcale kobieta. Cieszę się, że ten temat podnosicie. Coś drga

 • Marcin K
  Marcin K11 dni temu

  bardzo fajny, przyjemny odcinek :)

 • Najszybsza Nauka
  Najszybsza Nauka11 dni temu

  przytul ją a nie z założonymi rękami

 • Teofilia Ordynska
  Teofilia Ordynska11 dni temu

  Konsulica

 • Jan Jan
  Jan Jan11 dni temu

  Dobry wieczór. Sympatyczna Pani, sympatyczny ksiądz. Jestem ciekawy dalszej rozmowy. Ale to trochę wymyślanie z tą relacją Jezusa do kobiet. Raczej był człowiekiem swoich czasów. Sami uczniowie, żadnych uczennic itd.

 • Anna Chmura
  Anna Chmura11 dni temu

  Powiedzenie, że kobiety łagodzą obyczaje znajduje potwierdzenie w tym filmie :D Świetny odcinek Ojcze!

 • aga lis
  aga lis11 dni temu

  Ojcze Szustak oglądam od dawna kocham i uwielbiam ale (najwazniejsze po ale),przy Gościni wypadł łojciec jak zwykły intelektualny mizerniak, gbur itp.ciągłe no. Co nie, i niestety przerywanie, powoduje iz odbiór potwierdza sens realizacji tego cyklu typu odcinka....to znaczy dzięki Mirjam ja osobiście jako tzw. Samiec alfa, prawdziwy mężczyzna odczułem że człowiek jest uratowany.Dzięki kobiecie, więc odcinek cudowny oby Ojca podejście niczym wizjoner ukazało, że dzięki kobietom coś zmieni się w świecie na lepsze bo mężczyźni to tragedia.Kościół i księża, główny powód moim zdaniem za odchodzeniem z uwagi na pychę, wywyzszanie, i poczuci , ze mi się to należy. Polecam mniej przerywać bardziej słuchać i zaakceptować kobiety.:)ale dziekuje(najwazniejsze po ale przypomne)

 • Paweł Ratyński
  Paweł Ratyński11 dni temu

  13:44 Klemens Aleksandryjski nie jest świętym.

 • Sławomir Zelek
  Sławomir Zelek11 dni temu

  Świetna sprawa. Już się nie mogę doczekać kolejnych odcinków. Miło się Was słucha.

 • Joasia Mielecka
  Joasia Mielecka11 dni temu

  Super, że takie wspaniałe dzieło youtubowe powstało. Fajnie się słucha i dużo pozostawia do myślenia. Czekam na kolejne spotkanie😀

 • Perluidzi Perluidzi
  Perluidzi Perluidzi12 dni temu

  nie podoba mi się to zdanie " jestem wyjątkową kobietą bo jestem teologiem".... To że dziewczyna jest po studiach teologicznych to znaczy że jest wyjątkową dziewczyną ???? BZDURA !!! Mam wiele koleżanek po teologii i co z tego, że takie studia się kończyło ? To nie znaczy że jest się kimś wyjątkowym !!!! Zejdź na ziemię !!! Obejrzałam do 8minuty narazie i już czuję - nadymaną pychę !!! (a ta pycha to dlatego że się teologię kończyło ??? ha ha śmiech na sali ! Poza tym niejeden już TEOLOG pogubił się i niejeden nie zna Boga ŻYWEGO ! )

 • Zosia Karpinska
  Zosia Karpinska12 dni temu

  Świetny pomysł 😇

 • Krzysztof Dębski
  Krzysztof Dębski12 dni temu

  Jest łysy

 • Zuzia Marchewa
  Zuzia Marchewa12 dni temu

  Super sería 😍

 • Aniela Agnes
  Aniela Agnes12 dni temu

  Weź gościu, pożyj sobie jak chcesz. Po co Ci ten zmyślony bożek? Mądry niby to jesteś, a niestety jesteś w instytucji beznadziejnie kłamliwej. Teolog, katolik - dajcie sobie spokój. Uczyć innych jak postępować, co myśleć-zakrawa na bezczelność.

 • Dorota Szczodrak
  Dorota Szczodrak12 dni temu

  Ta rozmowa ma dla mnie wydźwięk nowości. Cieszę się. Tego mi brakuje w kościele. Jesteśmy dziećmi Boga i tyle.

 • Tadeusz A
  Tadeusz A12 dni temu

  Nooo, zapowiada się ciekawa seria👍

 • Zofia Gola
  Zofia Gola12 dni temu

  Genialny odcinek😃👏 bardzo mądre i potrzebne treści❤️

 • Ewelina Janiszewska
  Ewelina Janiszewska12 dni temu

  Jestem oczarowana panią Agatą! :-) Cudowna, mądra i piękna... Będę oglądać :) To połączenie musi się udać :)

 • Barbara Dziadek
  Barbara Dziadek12 dni temu

  Ojcze, sędzina to żona sędziego:)

Kolejny