DIESEL, BENZYNA I TECHNOLOGIA MAZDY SKYACTIV X, SPCCI

Motoryzacja

Siemano
Dzisiaj omawiam technologię mazdy skyactiv x po pierwsze, bo jest to bardzo ciekawa i nowatorska seryjnie wdrożona konstrukcja, a po drugie bo mnie o to prosiliście. Wybaczcie mi wszelkie niedociągnięcia ale nie jestem jednak prawdziwym profesorem i żeby bardziej rozwinąć wszelkie kwestie to naprawdę musiało by trwać duuuużo dłużej i było by NUDNO XD
Mam nadzieje że jednak się podobało i dowiedzieliście się czegoś nowego
Dziękuję też Marcinowi za przebitki z przykładową Mazdą hehe.
Pozdro!!!
ZRZUTA NA LANOSA:
zrzutka.pl/e8zzzu
Dzieki wielkie za Wasze zrzutki!!!
Facebook:
ProfesorKris/
Instagram:
profesor_chris
Meble warsztatowe których używam
fastservice24.pl/
Wsparcie kanału.
90 1910 1048 2123 4990 4252 0001
albo
paypal.me/ProfesorChris?locale.x=pl_PL
Warsztat Profesora:
g.page/ProfesorChris?share

Komentarze

 • Kuba
  KubaDzień temu

  Nareszcie ktoś wytłumaczył na czym polega skyactive. Do tej pory myślałem, że to pic na wodę i chwyt marketingowy.. Dzięki Kris!

 • Ed Pleva
  Ed Pleva2 dni temu

  Czyli profesorze... silnik to nic innego jak urządzenie zamieniające ciepło na prace. Zgadza się?

 • Luca
  Luca13 dni temu

  Chris, nie chcę tutaj się przyczepiać, ale sam fakt spalania też zwiększa objętość/ciśnienie gazu. Kiedy spalamy jakiś węglowodór, powstaje więcej cząstek gazu, niż z jakimi zaczynaliśmy. W uproszczeniu ciśnienie nie zależy od tego o jakich cząstkach mowa, ale tylko od ich ilości (równanie Clapeyrona, pV=nRT). Przykładowo, dla uproszczenia weźmy instalację LPG: Spalamy propan, C3H8, w stałej objętości. Zachodzi reakcja C3H8 + 5 O2 -> 3 CO2 + 4 H2O (para). W wyniku (liczymy tylko gazy, 4+3-5) mamy 2 cząstki więcej, co się równa wzrostowi ciśnienia o 40% (mole końcowe/mole początkowe).

 • michal glogowski
  michal glogowskiMiesiąc temu

  Witam jestem entuzjastą, ale drobna korekta. Niestety nie ciśnienie lecz temperatura prowadzi do samozapłonu - oczywiście uzyskana podczas sprężania. Przy tym samym ciśnieniu w temperaturze pokojowej się nie zapali. Potocznie można to uznać. Pozdrawiam nadal pozostaje fanem. Za parę tygodni zapraszam do siebie na pokaz mojego silnika o ZI o stopniu sprężania 19.3 : 1 pracuję nad nim 16 lat i jest coraz lepiej.

 • Antyfan Dziwnegoseby
  Antyfan DziwnegosebyMiesiąc temu

  #profesorchris wspomógł by pan swoją wiedzą dla prezydenta ze szkolnej zalał passata ropniaka benzyną i ma problem

 • Artur Borowski
  Artur BorowskiMiesiąc temu

  A da się ten skajaktikX zagazować i czy wtedy pali 1 litr LPG na 100km ?

 • Jakub Borkowski
  Jakub BorkowskiMiesiąc temu

  Czyli te spalanie stukowe które nie jest stukowe ono jest bezpieczne tak na logikę sobie myślę że nie zrobili by czegoś przez co w cyklu normalnej pracy tłoki były by nie zadowolone tak ??

 • michał przepiórski
  michał przepiórskiMiesiąc temu

  Filmy chrisa coraz bardziej posysają

 • Serwis Maj
  Serwis MajMiesiąc temu

  Szmelcwageny ;-)

 • JorgeForge
  JorgeForgeMiesiąc temu

  Jak z wytrzymałością takiej jednostki? Jak mantrę powtarza się "uboga mieszanka uszkadza silnik", jak w tym przypadku?

 • Tomasz Budnik
  Tomasz BudnikMiesiąc temu

  SkyactivX wg mnie ma spore szanse powodzenie w ukladzie hybrydowym. Tu bedzie mogl czesto pracowac w trybie zaplonu samoczynnego pracujac jako naped generatora. Pracowal by caly czas ze stalym obciazeniem. Efektywnosc calego ukladu mogla by byc interesujaca...

 • Krzysztof Janowski
  Krzysztof JanowskiMiesiąc temu

  Tylko w przypadku Skyactive X tak jak i wcześniej G chodziło o zmniejszenie spalania i emisji, ogólnie gonitwa za niskoemisyjnością trwa. Zużycie paliwa to też coś. Kiedyś jak policzyłem ile udało mi się zaoszczędzić na dieslu 2.0 cdti w stosunku do jego odpowiednika 2,0 w benzynie na 50 tysiącach km.to uzyskałem wynik rzędu minimum 10000zł (dokładnie 11250zł) ale uwzględniając jakiś margines tolerancji, 10tys na 50tys km nawet mimo 3000zł w typowo dieslowskie usterki to nadal sporo kasy. Pozdrowienia

 • yandix2000
  yandix2000Miesiąc temu

  Nie neguję właściwości wersji G. Z pewnością skok w porównaniu do wersji MZR.

 • yandix2000
  yandix2000Miesiąc temu

  Proszę o więcej o SKYAKTIV. Nie koniecznie X. Mam to cudo ,ale w wersji G. Było 1,5 teraz 2,0. 😊

 • Stop Teoriom Spiskowym
  Stop Teoriom SpiskowymMiesiąc temu

  Aaaaaaa promo dla mazdi. Nie kazda morda pasuje do for. d mazdy

 • Harry Liebsson
  Harry Liebsson2 miesięcy temu

  W końcu, to normalna pojemność i niewyżyłowane osiągi. Można założyć, że pochodzi dłużej, niż 50 tyś.km. szkoda tylko, że nadwozie Mazdy nie przeżyje jej "serca". Masz sub'a. Super wszystko wytłumaczyłeś. Z pozdrowieniami zza wschodniej granicy. :)

 • Paweł K
  Paweł K2 miesięcy temu

  W rzeczywistości i benzyniak i diesel pracuja na obiegu Sabathe różnią się tylko proporcją izochorycznego wzrostu ciśnienia i spalania izobarycznego-stopień obciążenia. Te wykresy są źle narysowane- sprężanie to jest izentropa czyli adiabata odwracalna i jest ono takie samo dla obiegu otto i diesla- w jedym i drugim typie obiegu sprężanie polega na zmniejszeniu objętości masy gazu poprzez ruch tłoka- tyle że w silnikach z zapłonem samoczynnym sprężeamy do większego ciśnienia. Spalanie izochoryczne czy izobaryczne- tutaj się zakłada czas spalania- w benzyniaku- że jest to szybko dlatego ciśnienie rośnie gwałtowanie przy stałej objętości a w dieslu że jest to spalanie "ślamazarne" i jest już jest ruch tłoka przy suwie pracy. Istotne są parametry paliwa- liczba oktanowa która wbrew potocznyn opiniom nie ma NIC WSPÓLNEGO z energią paliwa a określa zdolność paliwa do spalania przeciwstukowego (izookatan - 100, heptan -0) i liczba cetanowa która określa zdolność paliwa do samodetonacji -spalania bez opóźnienia (100-cetan , 0 -metylonaftalen). Obieg OTTO ma większą sprawność przy tym samym stopniu sprężania. To na dole co ryszujesz nie jest broń boże linią prostą- usuwanie spalin z komory spalania wymaga nadciśnienia w stosunku do ciśnienia w kolektorze wydechowym a zasysanie nowego ładunku wymaga podciśnienia w stosunku do ciśnienia w kolektorze dolotowym (przy turbodoładowaniu jest ono wyższe ale i tak niższe niż w kolektorze dolotowym). Bardzo serdecznie pozdrawiam ponieważ jako jeden z nieliczynych starasz się tłumaczyć termodynamikę która jest okurtnie nieprzyjemna a wcale nie taka trudna.

 • jan karolczak
  jan karolczak2 miesięcy temu

  dobre do skyactvie x wtryski robi Magnetti Manelli, a Motobieda nazwal to Lawetti Menelii przy odcinko o Faiatach UNO, sorki mam wloska klawke,i mieszkam niedaleko Torino

 • ADAX DELTA
  ADAX DELTA2 miesięcy temu

  27:00 Rożnica technologiczna ogromna, BMW miało wysoką moc i moment, ale BMW z tamtych lat paliły jak czołgi. Nie sztuka wycisnąć konie, kiedy paliwo leje się w cylindry jak z wiadra. Wycisnąć tyle z takiej mieszanki, to sztuka. Ja nadal wolę większy silnik bez turbo, niż popierdółkę 1.5T w dużym SUV-ie. Mazda chce dać duży silnik klientowi, mimo chorych norm emisji spalin.

 • ADAX DELTA
  ADAX DELTA2 miesięcy temu

  12:40 nie zgodzę się, że diesle mają dopiero mieć CR 16:1, przecież SKYACTIVE D Mazdy ma 14:1 i od dawna dostępne są na rynku!

 • Artur Mądro

  Artur Mądro

  2 miesięcy temu

  14:1 w dieslu mazdy to fakt. Fajny silnik, ciekawe rozwiązania. Ja sobie chwalę

 • Darek Szym
  Darek Szym2 miesięcy temu

  Kris lubię Ciebie oglądać.... Może zrobisz odcinek o "opposed piston diesel engine". W czym jest problem i dlaczego takich diesli nie mamy na rynku, jak ogólnie dostępne TDI?

 • Mateusz Nester
  Mateusz Nester2 miesięcy temu

  Prof. Kris 😁 włączyłem Cię zaraz po śniadaniu gdy umysł wypoczęty i pełen energii 😂 muszę stwierdzić, że bardzo interesują mnie te tematy ale nigdy nie sądziłem, że potrafię to pojąć 🤷 a jednak! 😁 Wyjaśniłeś wszystko bardzo jasno i zrozumiale! 👏🤝 Dziękuję 😊 co do Mazdy to posiadam 2.0 MZR-CD😁 Jeśli zaś chodzi o Skyaktiv x, to zastanawia mnie jedno - ile tys km wytrzymają te czujniki badające mieszankę w cylindrze?

 • Dominik Kacała
  Dominik Kacała2 miesięcy temu

  Może kolejny projekt? Mazda z tym silnikiem i dołożyć do tego turbosprężarke? XD

 • maj ltd
  maj ltd2 miesięcy temu

  Tylko że moja mazda 6 przy poj 2.0 pali 8l benzyny na 100km to tyle co diesel.

 • Bo Gu
  Bo Gu2 miesięcy temu

  To w końcu spalanie odbywa się w powietrzu czy w cylindrze bo już nie wiem...

 • Tomasz Chudobski
  Tomasz Chudobski2 miesięcy temu

  7:20 3 sekundy ped tym jak ty to powiedziałeś ze były by podobne, sam do siebie to powiedziałem :) pozdro.

 • TermiFNFAL
  TermiFNFAL2 miesięcy temu

  Ale to się musi jebać po 50k km... tak skomplikowane układy nigdy nie będą żywotne... a oglądając samą końcówkę, to moje clio 1.8 16V z 95 roku ma podobne osiągi i to jeszcze bez wrzucania trzeciego biegu - na dwójce do setki spokojnie. I to jest niemodzone clio (leciutko sterownik silnika), za to skrzynia biegów z diesla. Wolnossące, z przebiegiem 300k km. Na moim kanale kilka ciekawych filmików się znajdzie ;) Wszystkie takie wynalazki, pod przykrywką "ekologii", to największe gówna jakie można sobie wyobrazić. Skoro katalizatory dpfy, egry w tych wszystkich autach są tak ekologiczne, to dlaczego są to najdroższe elementy tych samochodów? Skoro to jest takie eko i tak potrzebne, to powinny być dofinansowania i takie rzeczy powinny kosztować groszowe sprawy - wtedy nikt by się nie bawił w wycinanie, usuwanie programowe itd itp. Wtedy miałoby to jakikolwiek związek z ekologią. Podobnie z autami elektrycznymi. Ile trzeba substancji szkodliwych przetworzyć, ile trzeba węgla spalić aby wytworzyć auto elektryczne z akumulatorami. A potem ile trzeba się bawić, aby utylizować akumulatory. Ile trzeba węgla spalić, aby naładować taki pojazd przez 10 lat (bo tyle góra wytrzymają akumulatory). Ważne, że sam pojazd nie emituje spalin... To tak jak u nas - plastikowe rurki w mcdonald to zło i trzeba tego zakazać dla ochrony planety, ale w chinach to niech sobie robią co chcą. Ekologia - to jest najlepsze słowo do zarabiania pieniędzy i nic więcej. Produkowanie nowych samochodów, które mają się zepsuć zaraz po okresie gwarancji - to też nie ma nic wspólnego z ekologią. Zamiast wytwarzać rzeczy trwałe - wytwarzane są rzeczy z plastiku i to na chwilę. Wszelkie procesy obróbki - zużywają jakąś energię i zasoby. W takim tempie, szybko wyczerpiemy zasoby naszej planety i dopiero będziemy w dupie. Nawet statki kosmiczne nie mogą być tak skomplikowane, jak dzisiejsze samochody. Statki kosmiczne muszą wytrzymać długi, wręcz nieskończony czas, muszą być odporne na ekstremalne temperatury, ich elektronika musi być wyposażona do minimum. Nie może być czegoś takiego w statku kosmicznym jak moduł drzwi prawych i moduł drzwi lewych, moduł lampki podsufitowej itd itp. Jeśli już to proste styczniki. Oczywiście muszą być tam poważniejsze moduły, ale stworzone do zupełnie innych zadań, nie tak skomplikowane jak to, czym faszerują auta. Misje voyager 1 i voyager 2 są bardzo proste, gdzieś coś kiedyś było opisane, że nokia 3310 miała większa moc obliczeniową niż komputery misji voyager. businessinsider.com.pl/technologie/nauka/sondy-voyager-najwazniejszym-eksperymentem-technologicznym-nasa/tb5h48h Jeśli będą chcieli bardziej skomputeryzować misje kosmiczne, raczej nie przetrwają tyle co proste voyagery. Im mniej zbędnych rzeczy, tym lepiej. Na szczęście wyprawy w kosmos to nie jest rzecz na skalę masową i nikt tu nie mówi o gwarancji do stu dni. I tu ekologia jakoś nie wkracza, że statki wystrzelone w kosmos za dużo paliwa zużywają. Ekologia to jest taka dziedzina, że widzi tylko to, co chce widzieć i z czego jest piniondz.

 • Rafał Sawicki
  Rafał Sawicki2 miesięcy temu

  Za 100 lat diesle będą norma i będą miały takie wartości i wszystkim szczelny opadną, w tym samym czasie za darmo będą rozdawane suplementy tlenków azotu, nie wspominając ze dużo pieniążków z podatków będzie iść na recykling baterii z xxi wieku, o woltanicznych i tych niemieckich śmigieł nie wspominając.

 • LITE
  LITE2 miesięcy temu

  Pięknie, ładnie, dopóki się nie zepsuje...

 • Pako Lorente
  Pako Lorente2 miesięcy temu

  Hy Hy...

 • Rafal Tasior
  Rafal Tasior2 miesięcy temu

  Ja dzis ogladnalem z 4 odcinki profesora po pol godziny :-) Az mnie glowa troche boli od tych informacji ale bardzo pozytywnie i dziekuje bardzo za tak przydatna wiedze

 • KszoQ
  KszoQ2 miesięcy temu

  Super wykład . Dzięki

 • pawka19701 pawka19701
  pawka19701 pawka197012 miesięcy temu

  To nie ciepło, a reakcje chemiczne dostarczają wzrost ciśnienia. Z ciekłego paliwa, które jest złożoną cząsteczką węglowodorów powstaje bardzo dużo cząsteczek prostych - pary wodnej i dwutlenku węgla. One mają dużą objętość, bo się odpychają. Wzrost temperatury ma tu marginalne znaczenie i jest raczej kłopotliwy.

 • Piotr PePe P.
  Piotr PePe P.2 miesięcy temu

  A jakie oszczędności w zurzyciu paliwa, w praktyce?

 • Tomek Szostak
  Tomek Szostak2 miesięcy temu

  Benzynka wiec bedzie zawsze bardziej elastyczna

 • G000072
  G0000722 miesięcy temu

  Troszkę rozlazłe, ale do 20 min Ok! Potem troszkę w krzaki. W 20 min warto powiedzieć, że w silniku z zapłonem iskrowym spala się mieszanka gazów, w dieselu spalają się kropelki płynu, zawieszone w gazie. Tj. Wokół każdej kropelki powstaje warstwa odparowanego paliwa, mieszającego się z powietrzem, po jej zewnętrznej stronie kuliście rozchodzi się front płomienia i tak z milion razy - ile kropelek. Stąd różnica w czasie spalanie w obu przypadkach, i stąd różnice w wyglądzie obiegów. Stąd silnik mazdy jest czasem dieselem tylko marketingowo, jak sądze. Także 100 baniek to nie ...

 • Piotr B.
  Piotr B.2 miesięcy temu

  Ten cień statywu z kamerką zjadł moją uwagę :). Panie Krisie Pana filmy wciągam jak spagetti

 • miodekks
  miodekks2 miesięcy temu

  Mazda od lat obiecuje nowy silnik rotacyjny... Ale skyactive 2.5 jeździłem i powiem ze przyjemny motor😁

 • Andrzej Kuna
  Andrzej Kuna2 miesięcy temu

  To tak jak w naszym organiżmie . Jemy (tankujemy) trawimy( cykl sprężania) obwód serce płuca tętnice mięśnie ( cykl pracy) obwód żyły serce płuca jelito grube pęcherz ( cykl wydalania). No i ciśnienie też jest ważne:) No i doładowanie C2H5OH od czasu do czasu. A póżniej idziemy do lekarza (mechanic) ten robi nam wykład i mocno kasuje. Same analogie.

 • Fizollo Rudolf
  Fizollo Rudolf2 miesięcy temu

  W PEŁNYM TRAMWAJU KOBIETA DO STOJĄCEGO OBOK MĘŻCZYZNY. -ALE TŁOK -TO MÓJ, odpowiada zadowolony mężczyzna

 • Piotr Gasior
  Piotr Gasior2 miesięcy temu

  Śliczna wizualizacja emocjonalnego stanu tłoków... Swoją drogą to jsst niepojęte ze na kazdy cykl kilka razy komputer jest w stanie przeanalizowac skład cisnienie i temperature mieszanki , to ile razy na sekunde to sie zadziewa? przy 6tys obrotow na jednym cylindrze do zaplonu dochodzi 50 razy na sekunde wiec zakladajac ze pobor i analiza danych wejsciowych z wnętrza pojedynczego cylindra nastepuje kilka razy przed koncową regulacją wtrysku i zapłonu to ja tak czesto o cyckach nie mysle jak ecu o poprawnym spalaniu 🤔 no miszcze te japonczyki... kazdy ruch wewnątrz silnika jest wręcz reżyserowany i doglądany przez elekteonicznego krytyka a koniec koncow sprowadza sie to do kręcenia kołami żeby Janusz i Grażynka mogli sie bez tracenia zbednych kalorii przemiescic z domu do biedronki do tesco , moze na wakacje , w ogole nie zdajac sobie sprawy ze pod maską dzieje sie wiecej niz w ich głowach 🤣

 • yaniolek S
  yaniolek S2 miesięcy temu

  kiedyś na nafte wszystko działało i komu to przeszkadzało

 • Michał 123
  Michał 1232 miesięcy temu

  powinni twoje wykłady na politechnice puszczać

 • Dominik Jankowski
  Dominik Jankowski2 miesięcy temu

  Ale niema najważniejszego . CZY DA SIĘ DO TEGO MOTORU ZAŁOŻYĆ EL PI DŻI 😂😂😃😃

 • Flaman11
  Flaman112 miesięcy temu

  W mojej ocenie celem Mazdy nie było osiągnięcie jak największej mocy z pojemności, a oparcie się ogólnemu downsizingowi i uturbianiu wszystkiego. Co sam powiedziałeś, dzięki ubogiej mieszance jest duża efektywność spalania i bardzo ekologiczne, bo dobre spalanie następuje. Fajnie, że podkreśliłeś w jakich warunkach ten silnik zachowuje się jak zwykły benzyniak. Kierowca który lubi dużą dynamikę jazdy nie poczuje żadnych z tej technologii korzyści, ale to już o tym wspomniałem co jest celem Mazdy. Bardzo duży poziom przygotowania do tematu, bez wygłupów, duży szacun. Leci sub

 • Franek Leks
  Franek Leks2 miesięcy temu

  czekam z cierpliwoscia na material o programach komputerowych i wsparcizch technicnzych z jakich korzystasz;)

 • SoulHunter
  SoulHunter2 miesięcy temu

  Chris, może i na swój chłopski rozum tłumaczysz, jak to powiedziałeś, ale 100 razy lepiej niż moi zjebani nauczyciele w technikum mechanicznym, ok. 20 lat temu. Nikt wtedy z nas, uczniów, za ch...a pana tych wykresów nie mógł zrozumieć. Mi ojciec wytłumaczył kiedyś, ojciec ślusarz, nie mechanik pojazdowy. Mam to szczęście, że ojca mam kumatego. P.S. Pracuję na etacie na magazynie, trochę mechanikuję przy samochodach i motocyklach znajomych. Nie jestem mechanikiem z zawodu, a z zamiłowania. 🙂🙃😉 Pozdro. Kręć filmiki dalej, jakby Owsiak powiedział, do końca Świata i jeszcze jeden dzień dłużej. Z Łysym, Detailingowcami, MotoDoradcą, Povagowanym i innymi Wam podobnymi, robicie super robotę. 🙂🙃😉👍👍👍

 • FFPThomas
  FFPThomas2 miesięcy temu

  Chris, kompresor jest w tym silniku ale on nic nie spręża, on tu służy tylko jako podawca powietrza gdyż przed i za kompresorem jest to samo ciśnienie. Druga rzecz świece które tam są muszą być odpowiednio wkręcone,aby zaszedł tryb pracy SPCCI, który to jest tylko w konkretnych warunkach pracy silnika. Stąd też aby zachować termikę silnika ,komora jest tak bardzo zabudowana do tego obudowy te służą też niwelacji hałasu pracy tego silnika.

 • Artur Fomienko
  Artur Fomienko2 miesięcy temu

  Good Job. Wykresy indykatorowe uproszczone ale nie narzekajmy na zdolności plastyczne autora, natomiast ktoś wspomiał w komentarzu o obiegu Sabathe więc podpowiem że obiegi są trzy - w kolejności sprawności OTTO gdzie ciepło doprowadzane jest przy stałej objętości, SABATHE ciepło przy stałej objętości i stałym cisnieniu i DIESLA ciepło przy stałym ciśnieniu ( wykresy różnią się głównie połozeniem izobary i izohory) Co do stuku - Deflagracja ( wybuch o prędkości niższej niż poddzwiękowa ) zachodzi w silniku w trakcie własciwego spalania inicjowanego w określonym momencie pracy silnika natomiast Detonacja to wybuch rozprzestrzeniający się z predkością już 340m/s i więcej, a gdy mówimy o spalaniu stukowym to samoistna detonacja odbywa się wcześniej niż deflagracja która może wogóle nie zaistnieć z braku paliwa zużytego w detonacji ( może wystąpić prawie równocześnie ale detonacja występuje jako pierwsza ) i ma miejsce przed dotarciem tłoka do punktu inicjowania zapłonu czyli długo przed dotaciem tłoka do GMP. Fala uderzeniowa wytwarza siłe działającą przeciwnie na tłok i mamy charakterystyczny metaliczny stuk a potem remont :-(

 • grucu
  grucu2 miesięcy temu

  eeee...układ wtryskowy od żabojadów z Magnetti-Marelli :) a nie jakiś tam Bosch germański ;) A od strony technicznej. Czy jeśli mieszanka paliwowa jest uboga to nie wzrasta znacząco temperatura? Edycja: a widać na wskaźniku temperatury cieczy. Gorąco robi mu się przy 130 stopniach :) - nieźle....

 • thcrew 89
  thcrew 893 miesięcy temu

  Kiedys śmieszny merytoryczny dzis jeden z wielu patronajty lajki suby się licza... smial się z "mechaników" którzy tylko rozrzady klocki tarcze a dzisiaj?? Zapomnial wół jak cielęciem byl kasa się zgadza to i ambicje spadły a szkoda z czasem straci na tym zamiast zyskać

 • Piotr Olszanski
  Piotr Olszanski3 miesięcy temu

  Pozdrawiam z. Chicago Pa.

 • Piotr Olszanski
  Piotr Olszanski3 miesięcy temu

  Hi Chris really very nice interest program can you tell me for what I have to use to my diesel engine Bluetooth thank you

 • Marcin K
  Marcin K3 miesięcy temu

  Witam .Co myślisz omedze 2.2 16 v benzyna. Ilość oleju na 1000 km przy predkosciach rzędu 180 km na gdz bądź do 140 km na gdz to magiczny wynik 3 l na 1000. Głowica zrobiona . Sądzę że zostaje dół czyli pierścienie.

 • MAZDA HIROSHIMA
  MAZDA HIROSHIMA5 miesięcy temu

  SUPER AUTKO ❤️ 180 PS A SPALA NA 100KM 6.2/3 💪💪💪 ZONA JEZDZI OD PARU MIESIECY I JEST ZADOWOLONA 👌 POZDRAWIAM SERDECZNIE Z STUTTGARTU 👍👍👍

 • Mariusz Gaj
  Mariusz Gaj5 miesięcy temu

  Witaj. Obejrzalem wiekszosc Twych filmow i postanowilem sie ciebie zapytac o porade. Chce kupic samochod rocznik 2013 w gore diesel max kilometrow 100 tys. Co mi radzisz kupic. Obecnie jezdze volvo v50 1.6 diesel ma 165 tys zrobione dziennie 55 km do pracy w jedna strone razem 110 plus wyjazdy do polski z genewy bo mieszkam w szwajcari. Póki co do swojego volvo nic nie dotkalem oprocz oleju co 10 tys km orginal forda na 150 tys zmienilem sprzeglo mimo ze stare bylo jeszcze ok i nowy orginalny rozrzad poza tym nic leje rope i jeżdżę 55 km w jedna strone brak swiatel na drodze ruch 4 miasteczka z malymi rondami. Teraz chce kupic jakiegos wiekszego moze nawet suv co bys mi doradził? Volvo chce dac zonie do polski patrze na audi volvo.

 • Elgoog Ssie
  Elgoog Ssie5 miesięcy temu

  Źle go zrozumiałeś :) Nic takiego nie powiedział, mówił o prawidłowym ustawieniu zapłonu. Jeżeli będzie za zimno, to się nie zapali, jeżeli będzie za ciepło, to będziesz "engine knock" czyli spalanie stukowe, "and You don't want that" :) Cieszę się, że mogłem pomóc.

 • piotr bober
  piotr bober6 miesięcy temu

  jestes wielki , łysego zosatwiasz na starcie w blokach

 • Emit
  Emit7 miesięcy temu

  Fajnie to wszystko wytłumaczyłeś. Nawet ja chyba coś zrozumiałem. Może się mylę ale wydaje mi się, że producenci silników za wszelką cenę dążą do osiągania wielkich mocy i momentu obrotowego, przy jednoczesnej próbie ograniczenia spalania. Wszystko komplikują. W efekcie oszczędność jest znikoma a awaryjność i koszty napraw rosną. W praktyce prawie nigdy nie wykorzystuje się maksymalnych mocy i momentu obrotowego. Z wykresu wynika, że w silnikach benzynowych i wysokoprężnych ogromną część energii zawartej w spalinach wypuszcza się do rury wydechowej zanim rozpręży się w cylindrze. Co mi z tego, że samochód ma potencjalnie np. 100 KM jeśli do jazdy szosą wystarczy 20 KM a na autostradzie może 30 KM. Jadę i wypuszczam w tłumik gorące spaliny o wysokim ciśnieniu. Pod stromą górkę mam niższy bieg, który i tak trzeba używać. Gdyby była możliwość zakupu samochodu z silnikiem o mocy np. 50 KM ale spalającym 2,5 L/100 km na trasie, to na pewno bym się na taki zdecydował. Bez turbiny, koła dwumasowego, super precyzyjnych wtryskiwaczy z czymś tam. Taka oszczędność i tak nie uratuje ludzkości od zagłady, ale czas agonii przesunąłby się może nawet o trzydzieści lat Pod koniec stulecia wszystkim dzisiaj podniecającym się, rykiem silnika i przyśpieszeniem, na pewno będzie wszystko jedno. Następców prawie na pewno nie będzie.

 • kris luka
  kris luka7 miesięcy temu

  Kris, jak chcesz pogrzebać w solidnym v8, to chetnie podstawie i pgrzebię z Tobą. Ls400 ucf10. Zainteresowany? Ja chętny na nauki i robotę.

 • Dariusz
  Dariusz7 miesięcy temu

  Chris, wszystko jest ok, nawet jako "pismak"dobrze sobie radzisz, ale te żarciki i podśmie....i to słabo wypadają. Będzie dużo lepiej jak te wykłady będą nieco na poważniej. Pozdrawiam

 • mapagmw
  mapagmw7 miesięcy temu

  Cykl pracy silnika: bierz go, duś go, pie**ol, puść go.

 • Elektromechanika Bielawa
  Elektromechanika Bielawa8 miesięcy temu

  Kopernik zatrzymał słońce ruszył ziemię a gdyby tak zrobić z tłokami? A tak poważnie to co się stanie przy turbo jak nie odprezymy silnika?

 • Dariusz Ksionek
  Dariusz Ksionek8 miesięcy temu

  3:47 otto tooto. Uwielbiam ten zwrot!

 • Olek Rahmel
  Olek Rahmel8 miesięcy temu

  Ponownie Chris: Fajnie tłumaczysz zasady działania silników: Mam do Ciebie prośbę: może zrobisz wykład o zasadzie działania silnika Forda Nucelona ;-)

 • Olek Rahmel
  Olek Rahmel8 miesięcy temu

  Cześć Chris: 13:04 Chodzi o stopień sprężania diesla w Maździe Skyactive D. Mówisz, że diesel konczy się na stopniu 15 A co powiesz na to? "Jednostka SKYACTIV-D stanowi doskonały przykład przełamywania konwencji przez Mazdę. Niezwykle niski stopień sprężania 14:1" Przecież po Polsce teraz dużo jeździ Skyactive D. Link: www.przyjaznamotoryzacja.pl/Uczestnicy-programu/Mazda/Aktualnosci/SKYACTIV-D-niezrownana-technologia-czystych-silnikow-Diesla

 • Matt R.
  Matt R.8 miesięcy temu

  Profesorze, czy mógłbym prosić o materiał wyjaśniający sprawność silników?

 • pablo antonio
  pablo antonio8 miesięcy temu

  U japońców z samochodami jak z seksem, wszystko inaczy

 • Marek Chudy
  Marek Chudy8 miesięcy temu

  Dziękuję

 • Marcin27i
  Marcin27i8 miesięcy temu

  no nieeee. co za lipaaa, tablica do rysowania jest, wskaźnik do pokazywania jest ale niema fartucha roboczego... to psuje cały efekt, jak sala dydaktyczna to proszę o pełen profesjonalizn... hehe jak byś to powiedział.

 • Piotr Chudziak
  Piotr Chudziak9 miesięcy temu

  Dla niektórych to wiedza studencka, ale takie rzeczy były kiedyś w technikach mechanicznych i książkach zawodowych. Pewnie Ci w zawodówce tez mieli taka teorię. No ale kto się uczył? Po co? Do majstra na praktykę i do roboty

 • Richard Rusinowski
  Richard Rusinowski9 miesięcy temu

  Patrze na ciebie panie Krzysiu z za granicy, z mojej strony wyrazy uznania......Technika mazdy jest dosc wysoko zaawansowana, ale mam pytanie jezeli chodzi o zywotnosc silnikow, Mazda Skayactiv czy Mitsubishi Mivec....dzieki.

 • Telegumiś
  Telegumiś9 miesięcy temu

  niezbyt nowoczesny diesel m57tud30 ma stopień sprężania 16,5:1

 • Zbigniew Siwiec
  Zbigniew Siwiec9 miesięcy temu

  Super kanał super filmiki oczywiście daje suba zapraszam także do siebie na yutuba pozdrawiam

 • Muzykant na Twoją imprezę Michał Chabrzyk
  Muzykant na Twoją imprezę Michał Chabrzyk9 miesięcy temu

  Lepsze Berlingo w PB CZY on?

 • Mariusz Charusta
  Mariusz Charusta9 miesięcy temu

  Kris, gdzie jep i łubudu?:)

 • Paweł Majewski
  Paweł Majewski10 miesięcy temu

  Normalnie jak bym oglądał profesora Zina 😃😆

 • Samuel Gładysz
  Samuel Gładysz10 miesięcy temu

  jeeesteś najlepszy paaanie!!!dzięki za ten filmik!gdzie mogę zostawić cv???

 • frodo535
  frodo53510 miesięcy temu

  Ja tam lubię "przegadane" odcinki od Ciebie Chrisie :D. Świetnie się to ogląda, i słucha. Człowiek faktycznie coś z tego wynosi, gdy teorię wykłada praktyk. Szanuję bardzo :D

 • pst
  pst10 miesięcy temu

  dlaczego ja myslalem ze spalanie stukowe cechuje to ze zaplon nastepuje w pozycji tloka innej niz "zaplonowa"?

 • Pedro Es
  Pedro Es10 miesięcy temu

  i jak padnie ten czujnik cisnienia w cylindrze to juz nie pojedzie ;) Super dawka wiedzy!

 • Cezary
  Cezary10 miesięcy temu

  Kolego super rewelacyjna robota. Pozdrawiam.

 • arek1496
  arek149610 miesięcy temu

  Jason w swoim filmie powiedział, że jest to coś podobnego do spalania stukowego, ale nim nie jest. Później używał tego w cudzysłowie.

 • Jacek Sikorski
  Jacek Sikorski10 miesięcy temu

  Taka wiedza w pigułce na temat Skyactive X i mnie się to podoba. Zastanawiałem się ze dwa lata temu, gdy oglądałem materiał EE kiedy Profesor podejmie się krótkiego wykładu na ten temat? I się nie zawiodłem, bo faktycznie temat jest dość skomplikowany ale można go skrócić i uprościć, żeby złapać ogół funkcjonowania SPCCI dla tych, którzy aż tak się nie interesują.

 • milosz ZRW 1910
  milosz ZRW 191010 miesięcy temu

  Czyli Honda najlepsza

 • Maciek Bialystok
  Maciek Bialystok11 miesięcy temu

  25:04 listwa paliwowa produkcji Lawetti Menelli... Nie chciałbym jeździć autem wyposażonym w ten system po wygaśnięciu gwarancji :D

 • Radosław Dębiec
  Radosław Dębiec11 miesięcy temu

  Jeszcze taka uwaga co do Diesela, w SKYACTIV-D jest sprężenie 14:1 ;)

 • abahacziMASTER
  abahacziMASTER11 miesięcy temu

  Szanuję za nie sępienie lajków i subów od 1szej sekundy. ;) Jak widzę "JUTUBERA" co na wstepie żebrze o lajki itd to od razu daję łapę w dół.

 • MrGoldman
  MrGoldman11 miesięcy temu

  Kris na prezydenta

 • MrGoldman
  MrGoldman11 miesięcy temu

  wnioskuje o filmik z volvo

 • MrGoldman
  MrGoldman11 miesięcy temu

  rewelacja jak zawsze.

 • Michael Zając
  Michael Zając11 miesięcy temu

  Taki twinsmark

 • Mario Pillau
  Mario Pillau11 miesięcy temu

  No majstrowi nalezy sie tytul "Profesora" przynajmniej "Honoris causa".

 • kubu017
  kubu01711 miesięcy temu

  Jak ta technologia się spierdoli, to nawet profesor Chris nie da rady naprawić...

 • Piotr Koper
  Piotr Koper11 miesięcy temu

  No juz lepiej niech dzieciaki to oglądają jak lorda kruszwila.

 • k2amil
  k2amil11 miesięcy temu

  Obieg porównawczy do 4-suwowego silnika o zapłonie samoczynnym (potocznie zwany dieslem) przedstawia cykl Seiligera-Sabathe (nie cykl Diesla jak zostało przedstawione na filmie). Cykl Diesla jest obiegiem porównawczym do silnika wysokoprężnego 2-suwowego.

 • Arche Monde
  Arche Monde11 miesięcy temu

  no nie wiem, mi się wydawało że Ciśnienie rośnie na skutek spalania cieczy która zamienia się bardzo szybko w gaz który będzie się rozprężać do momentu aż nie osiągnie równowagi z ciśnieniem atmosferycznym. Ciśnienie to nie skutek wydzielania ciepła z rozkładu weglowodorów a prędzej na odwrót! To współbeżne procesy, ciepło dodatkowo zwiększa energię tych gazów i dzięki temu podnosi ciśnienie.

 • Karol

  Karol

  11 miesięcy temu

  Według mnie dobrze to wytłumaczył, w silniku ZS dzięki odpowiednim warunkom w postaci wysokiej temperatury (najpierw generowanej przez świecę żarową) oraz wysokiego ciśnienia (które jest skutkiem zmiany objętości nad tłokiem) następuję samoczynne spalenie paliwa (moment tego spalenia jest regulowany przez odpowiednie ustawienia kąta wyprzedzania wtrysku). W silniku ZI, ze względu na dość wysoką liczbę oktanową benzyny (ok. 95), przeprowadzenie takiego procesu w sposób precyzyjny jest dosyć trudne, ponieważ na moment samozapłonu ma duży wpływ temperatura (a raczej jej wahania) panująca w cylindrze, jak i stopień sprężania mieszanki. Połączenie zaproponowane przez mazdę jest świetne, bo wykorzystuje dobrze już znaną metodę tworzenia mieszanki uwarstwionej (heterogenicznej) w silniku ZI, tylko, że tutaj zamiast zwykłej propagacji płomienia od mieszanki bogatej do ubogiej wykorzystywany, jest przyrost temperatury i ciśnienia wywołanego przez spalenia mieszanki bogatej (który jeszcze bardziej podwyższa stopień sprężania) do wytworzenia warunków możliwych do wywołania zapłonu samoczynnego ubogiej mieszanki w całej objętości komory spalania. Uważam, że nie ma to nic wspólnego z tzw. HCCI benzyny lub innych paliw wysokooktanowych, ponieważ HCCI to kontrolowany zapłon mieszanki Homogenicznej czyli jednorodnej, a tu mamy ewidentnie do czynienia z mieszanką uwarstwioną. Myślę, że teraz jest to jaśniejsze. Oczywiście jestem tylko prostym studentem, któremu dalej niż bliżej do tytułu inżyniera, więc mogę się mylić. Po więcej informacji na temat HCCI odsyłam do: J.Hunicz (Politechnika Lubelska) "Kontrolowany samozapłon w silniku benzynowym" (dostępne w internecie w formie pdf.) A prof. Chris, Motożynier oraz Engineering Explained to naprawdę złoto, każdemu dałbym tytuły doktor honoris causa. Na polibudzie mają wiele rzeczy w dupie i często nawet nie podadzą literatury do nauki przedmiotu, nie mówiąc o czasie na zapisanie czegokolwiek istotnego w czasie przewijania slajdów prezentacji.

 • 1908Sebol
  1908Sebol11 miesięcy temu

  Profesorze mam pytanie nie odnośnie tego filmu choć troszkę się łączy ale odcinka odnośnie uturbienia da Evo. Jestem szczęśliwym posiadaczem audi A6 C6 2.8fsi stopień sprężania 12:1 chodzi mi po głowie utrudniania na biturbo. Moje pytanie skąd można wziąć jaka jest wytrzymałość fabryczna układu korbowo-tlokowego? Głowice na pewno wyśle do pełnej regeneracji więc o nie się nie boję natomiast martwi mnie dół silnika. W twoim Evo zastosowaleś przekładkę by odprężyć komorę spalania ? Przekładka zwiększa też zarazem pojemność silnika pewnie nie za wiele ale jednak i czy nie wpływa negatywnie na silnik? Większość części do projektu będę brał z S6 C6 dawcy. Z góry sory jeśli jakieś coś nie tak napisałem nie jestem tunerem a bardziej milosnikiem mechaniki natomiast chce się tego na uczyć na własnym aucie

 • Karol

  Karol

  11 miesięcy temu

  Producent raczej nie podaje tej informacji, jedyna opcja żeby to sprawdzić mniej więcej, to pytanie na forach ludzi, którzy już robili to u siebie jakieś przeróbki, w tym samym modelu. A6 C6 jest dosyć popularna, więc pewnie już ktoś podnosił tam moc i moment obrotowy, czyli wytrzymałość poszczególnych elementów jest jako tako znana. Jak łączysz układ równolegle, żeby tylko podnieść moment w dolnych partiach obrotów i zmniejszyć turbodziurę, nie musisz się niczym przejmować. Ale jak chcesz się solidnie bawić i mocno podnosić moment, to radzę zmienić silnik na coś innego. Nie mówię tego z przekąsem, tylko chodzi o sam sposób projektowania współczesnych silników, obliczenia numeryczna królują, a nad każdą duperelką pracuje zespół ludzi, żeby tylko jak najbardziej zmniejszyć naddatki materiału. 14 lat temu komputery z wysoką mocą nie były, aż tak tanie jak dziś, ale do prac nad silnikiem zapewne ich używali. Znajoma, była w zespole, który niedawno poprawiał geometrię lusterek po projekcie wstępnym. Siedzieli nad tym parę miesięcy i tylko bardzo nieznacznie to usprawnili (różnica w powierzchni czołowej nie była nawet rzędu kilku centymetrów kwadratowych, a różnice we współczynniku Cx zmieniły się na poziomie setnych części po przecinku). Dlatego boję się o to jak długo jakiś zespół projektował ten silnik, żeby maksymalnie go zoptymalizować i udowodnić swoją wartość księgowym, którzy muszą mieć wynik w postaci ładnych wskaźników i wykresów, które przewidzą jak jak długo ten samochód będzie działał, co się kiedy spierdzieli oraz jak wpłynie to na sprzedaż produktu. Do tego dochodzi jeszcze spopularyzowana jakoś wtedy religia Long Life, a więc i silniki żyją krócej.

 • Delushi Broda Wielki
  Delushi Broda Wielki11 miesięcy temu

  Szanowny Panie Profesorze, kto w ogóle hejtuje profesora?? Ogry? Zaskrońce? Ludzie pierwotni???? Kto, i za co ?? Chyba za własną nieudolność i bycie niedouczonym ćwokiem

 • Grzegorz Wilk
  Grzegorz Wilk11 miesięcy temu

  Na razie łapka w górę😁 i zero hejtu,dobra robota!

Kolejny